Korzyści płynące z wolontariatu rozszerzyły się również na sferę społeczną.

Korzyści płynące z wolontariatu rozszerzyły się również na sferę społeczną.

Społeczność oferuje również szereg wewnętrznych programów teatralnych, artystycznych, muzycznych i ćwiczeń. Chodzę na zajęcia jogi i chi gung, aby poprawić oddech i równowagę.

Nieprzerwany

Mając te wszystkie opcje, my mieszkańcy przeciwstawiamy się tabelom aktuarialnym z przerażającą długowiecznością. Na przykład jeden z moich nowych sąsiadów to 107-letnia była asystentka sekretarza pracy za rządów Roosevelta. Jem posiłki zatwierdzone przez moje Stowarzyszenie Kardiologiczne z 90-latkami, które odwiedzają Kubę i Iran, lub z doświadczonym komputerowo osiemdziesięciolatkiem, który wymienia zdjęcia przez Internet ze swoimi prawnukami w Zimbabwe.

W grupie zajmującej się pisaniem pamiętników dowiaduję się, że K., pracownik socjalny/antropolog, mający obecnie ponad 80 lat, odważył się sam w wieku 22 lat pracować w terenie w czasie wojny na dzikim wówczas Terytorium Alaski; że J., z "proste włosy i krzywe zęby" została z trójką młodych, aby prowadzić fermę drobiu w Vermont, podczas gdy jej mąż poszedł na wojnę.

Jestem w domu z kilkoma znajomymi antykami w słonecznym mieszkaniu na piętrze z widokiem na góry i sąsiadami, którzy wiodą pełne przygód życie; a jednak myślę tęsknie o tym, z czego zrezygnowałem, i widzę duchy. Tęsknię za domem, w którym chamisa, którą sadziłem gałązka za gałązką, wyrosła na żywopłot, gdzie przez okno gabinetu unosił się zapach udawanej pomarańczy, gdzie wszystkie znajome stare książki, wiele z odręcznymi dedykacjami od ludzi, których dobrze znaliśmy, opowiedz naszą historię życia.

Zrezygnowałem z tego wszystkiego dla starszych budynków pełnych starszych mieszkańców. Siwe damy po trwałej ondulacji, panowie z brzuszkami, butle z tlenem, chodziki, wózki inwalidzkie. To zdjęcie nie przypomina uśmiechniętych twarzy na okładkach magazynów Amerykańskiego Stowarzyszenia Osób Emerytów (AARP). Aby sobie poradzić, żyję w teraźniejszości i szukam dobrych rzeczy w moim nowym życiu. Przyszedłem docenić ducha wspólnoty moich nowych przyjaciół, pomimo ich obecnych dolegliwości. Jesteśmy tam dla siebie przy filiżance herbaty lub talerzu makaronu, gdy ktoś się położył. Zaprzyjaźnię się z młodym, uważnym personelem, który dojeżdża z odległych wiosek na wsi w stanie Nowy Meksyk, który daje nam z siebie wszystko z ciepłymi uśmiechami i przyjacielską rozmową. Uśmiechnięte twarze ludzi przedstawionych w biuletynie AARP wydają się teraz bardziej prawdziwe niż na początku.

Nieprzerwany

Moja była znajomą historią starzejącej się osoby, z dodatkowym zwrotem akcji, że kiedyś żyłem w świecie intelektualistów emigrantów jako urodzona we Francji żona polskiego naukowca. Kiedy powiedziałem polskiemu przyjacielowi, że mieszkam teraz wśród rdzennych Amerykanów z Waszyngtonu i Florydy, Maine i Kalifornii, wykrzyknął: "Teraz naprawdę wyemigrowałeś!"

Nora Frank jest niezależną pisarką, która mieszka w Stanach Zjednoczonych od 1938 roku.

Paranoja u osób starszych może objawiać się takimi objawami, jak przekonanie, że ludzie za tobą podążają, okradają cię lub wkradają się do twojego domu w nocy. Należy do kategorii stanów zdrowia psychicznego zwanych „psychozą”.

Niestety, osoby starsze często mają utrzymujące się lęki, zmartwienia i skargi. Eksperci szacują, że aż 23% osób starszych rozwinęło psychozę.

Ale możesz pomóc radzić sobie z paranoją u osób starszych, zapewniając opiekę i wsparcie.

Objawy paranoi u osób starszych

Ważne jest, aby nie od razu zakładać, że starsza osoba dorosła doświadcza paranoi. Spróbuj najpierw rozważyć dotkliwość i częstotliwość zachowań paranoidalnych.

Oto kilka czerwonych flag, na które należy zwrócić uwagę, które mogą wskazywać, że starsza osoba dorosła może potrzebować pomocy:

Uczucia ostrożności, stresu lub skrajnego wzburzenia, których nie da się łatwo wytłumaczyć Uczucie, że są niesprawiedliwie źle traktowani słysząc dziwne odgłosy, których nie potrafią wyjaśnić (jak zwierzę na zewnątrz lub gałąź drzewa drapiąca okno domu) Widzenie zwierząt lub ludzi, których w rzeczywistości nie ma (co może być skutkiem ubocznym leków lub problemów ze wzrokiem) Myślenie, że ludzie rozmawiają za plecami (sprawdź aparat słuchowy u audiologa)

Chociaż paranoja jest stanem medycznym, który należy traktować poważnie, nie lekceważ od razu obaw, które ma starsza osoba dorosła. Jeśli uważają, że ktoś kradnie ich pieniądze, gdy je po prostu zgubił, lub że ktoś kradnie ich gazetę, gdy gazeta po prostu nie została dostarczona tego dnia, poświęć czas na wysłuchanie ich i spróbuj pomóc.

Co powoduje paranoję u osób starszych?

Wiele schorzeń może powodować irracjonalny niepokój, zachowania paranoidalne lub uporczywy strach.

Choroba Alzheimera . Choroba Alzheimera jest nieodwracalną, postępującą chorobą mózgu, która powoli niszczy pamięć i zdolności myślenia, a ostatecznie zdolność do wykonywania najprostszych zadań.

Nowotwór mózgu . Guz mózgu to masa lub wzrost nieprawidłowych komórek w mózgu.

Niektóre leki. Niektóre leki mogą powodować drażliwość, a czasem halucynacje słuchowe i paranoję.

Zaburzenia funkcji poznawczych. Jest to stan, w którym dana osoba ma problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się nowych rzeczy, koncentracją lub podejmowaniem decyzji wpływających na jej codzienne życie.

Nieprzerwany

Delirium . Osoby z majaczeniem mogą być ciche i wycofane lub być bardzo poruszone i zdezorientowane. Epizody splątania mogą towarzyszyć głównie urojeniom paranoidalnym i halucynacji. Często osoby z delirium skubią niewidzialne przedmioty na swoich ubraniach lub łóżku.

Demencja . Demencja to grupa stanów charakteryzujących się upośledzeniem co najmniej dwóch funkcji mózgu, takich jak utrata pamięci i osądzanie.

Objawy demencji o późnym początku mogą wystąpić z powodu innych schorzeń psychicznych, takich jak schizofrenia, zaburzenia urojeniowe, depresja lub choroba afektywna dwubiegunowa.

Zakażenie dróg moczowych . Jeśli infekcja dróg moczowych nie zostanie szybko wyleczona, bakterie, które dostaną się do dróg moczowych, mogą przenieść się w górę i zainfekować pęcherz i nerki. U osób starszych może to powodować nagłe zamieszanie i pobudzenie oraz może przyspieszyć postęp demencji.

Uszkodzenie naczyń. Odnosi się to do uszkodzenia naczynia krwionośnego, na przykład w wyniku udaru, zakrzepu krwi lub zwężenia naczynia.

Jeśli starsza osoba dorosła żyje w niestabilnym środowisku lub przebywa z ludźmi, którym nie ufa, może to nasilić ich stres lub niepokój.

Wskazówki, jak pomóc starszym dorosłym w doświadczaniu paranoi

Jeśli znasz kogoś, kto cierpi na paranoję, te wskazówki mogą pomóc Tobie i im przejść przez trudny czas:

Bądź wyrozumiały i cierpliwy Zachowaj spokój i ciszę otoczenia Unikaj kłótni o wszystko, co powoduje ich paranoję Okaż im empatię i daj im do zrozumienia, że ​​rozumiesz, dlaczego ich myśli mogą budzić w nich lęk Zastanów się, czy język ciała pokazuje im, że jesteś po ich stronie (na przykład siedzisz obok nich zamiast przed nimi)

Kiedy iść do lekarza

Paranoja wydaje się być objawem innych stanów psychicznych, w dużej mierze podpadających pod demencję, której może doświadczyć starsza osoba dorosła. W rezultacie zazwyczaj lepiej udać się w tej sprawie do lekarza.

Jednak ogólne zalecenie w przypadku każdego schorzenia psychicznego to wizyta u lekarza, jeśli przeszkadza w codziennym życiu. W przypadku osoby starszej może to obejmować proste czynności, takie jak chodzenie, ubieranie się i karmienie lub utrzymanie domu.

Nieprzerwany

Jeśli starsza osoba pod Twoją opieką odmawia wizyty u lekarza, kilka wskazówek, jak sprowadzić ją do gabinetu, to:

Prowadzenie rozmowy w miejscu, w którym jest im wygodnie Zaczynając od mniejszych obserwacji, takich jak pytanie, czy byli zestresowani lub źle spali Znalezienie innego powodu wizyty u lekarza, np. badanie fizyczne lub badanie ciśnienia krwi

‌Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza paranoi, pamiętaj, że nie jesteś sam.

Poproś rodzinę o wsparcie i skontaktuj się z innymi opiekunami w celu uzyskania porady. Sięgnij po pomoc. Będą wiedzieć, przez co przechodzisz, lepiej niż ktokolwiek inny i mogą otrzymać pomocną radę.

Odniesienie medyczne WebMD Zrecenzowane przez Dana Brennana, MD, 18 marca 2021 r.

Źródła

ŹRÓDŁA:

Stowarzyszenie Alzheimera: "Podejrzenia i urojenia."

Towarzystwo Alzheimera: "Infekcje dróg moczowych i otępienie."

Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Neurologicznych: "Choroba naczyń mózgowych."

Australijski lekarz rodzinny: "Objawy psychotyczne u osób starszych."

Centrum Kontroli Chorób: "Choroba Alzheimera."

Tutaj do pomocy: "Objawy psychozy i co robić.

Narodowy Instytut ds. Starzenia się: "Co to jest łagodne upośledzenie funkcji poznawczych?"

NHS: "Jak uzyskać diagnozę demencji."

Zdrowie Queensland: "Co powinieneś zrobić, jeśli uważasz, że ktoś ma demencję?"

Towarzysz Podstawowej Opieki Zdrowotnej w The Journal of Clinical Psychiatry: "Leczenie objawów psychotycznych u pacjentów w podeszłym wieku."

Farmaceuta w USA: "Psychoza wywołana lekami niepsychotropowymi."

Eksperci twierdzą, że osoby z wyżu demograficznego nie zestarzeją się w staromodny sposób.

Wygląda na to, że pokolenie wyżu demograficznego namawiało się na "rób swoje," zrobi dokładnie to, jeśli chodzi o emeryturę.

Niektórzy będą naśladować swoich rodziców i odejść z pracy tak wcześnie, jak to możliwe, aby rozpocząć życie w czasie wolnym, kontynuując trend, który rozpoczął się ponad sto lat temu.

Jednak według badania Merrill Lynch New Retirement Survey, ponad 80% osób z wyżu demograficznego planuje pracować w wieku powyżej 65 lat. Większość zrobi to, aby uzupełnić czeki na ubezpieczenie społeczne, ponieważ według Biura Budżetowego Kongresu co najmniej jedna czwarta gospodarstw domowych z wyżu demograficznego nie zaoszczędziła wystarczająco dużo na emeryturę. "Wydaje się, że na emeryturze będą całkowicie zależeć od świadczeń rządowych," raport CBO stwierdza.

Pomocna dłoń

Niektórzy ludzie z wyżu demograficznego przejdą na emeryturę, a następnie poświęcą się pracy wolontariackiej, najlepiej na stanowiskach, które uznają za znaczące i istotne, takich jak uczenie dzieci czytania.

Jeśli ludzie z wyżu demograficznego pozostaną zdrowi i zaangażują się w produktywną pracę, mogą mieć głęboki wpływ na społeczeństwo amerykańskie, dlatego kilka agencji próbuje wciągnąć ludzi z wyżu demograficznego do wolontariatu.

Na niedawnej konferencji w Białym Domu na temat starzenia się, Narodowa Rada ds. Starzenia się przedstawiła rezolucje promujące działalność wolontariacką wśród osób starszych. W jednej z rezolucji wezwano do utworzenia komisji federalnej do: "opracować plan wykorzystania osób starszych jako źródła kapitału społecznego."

Umiejętności z okresu wyżu demograficznego

Według Petera Francese, założyciela magazynu American Demographic i analityka trendów demograficznych w firmie Ogilvy and Mather, ten rezerwuar kapitału społecznego jest tak głęboki, jak i szeroki, to poziom umiejętności osób z wyżu demograficznego.

"Jaka grupa mężczyzn jest najlepiej wykształcona w Ameryce? Mężczyźni w wieku od 50 do 59 lat," Francese mówi WEBMD.

Marc Freedman, założyciel i dyrektor generalny Civic Ventures, od dawna zachęca starzejące się pokolenia wyżu demograficznego do świadczenia usług społeczeństwu amerykańskiemu poprzez wolontariat i zaangażowanie w karierę w późnym wieku.

W swojej książce Prime Time: How Baby Boomers Will Revolutionize Retirement and Transform America, Freedman przedstawia wizję tego ogromnego, starzejącego się pokolenia angażującego się w działalność społeczną, działalność wolontariacką i uczenie się przez całe życie.

Nieprzerwany

"Mieszkańcy boomu nie zaakceptują starych wyobrażeń o późniejszym życiu i emeryturze," on pisze. "Odmówią usunięcia się, odejścia lub pogodzenia się z wycofywaniem się z użytku lub obiegu."

Freedman pomógł także założyć Experience Corps, który rekrutuje starszych ludzi do udzielania korepetycji i służy jako mentorzy dla dzieci w wieku szkolnym z śródmieścia. Experience Corps działa w 14 miastach i zatrudnia ponad 1800 wolontariuszy, którzy poświęcają co najmniej 15 godzin tygodniowo na pomoc dzieciom.

Jest to oczywiście wielka korzyść dla dzieci, przykład tego, co Freedman nazywa "potencjalna gratka" amerykańskiemu społeczeństwu, które mogą zapewnić wyżu demograficznego.

Wolontariat i zdrowie

Ale doświadczenie wolontariuszy poprawiło również zdrowie fizyczne i psychiczne wolontariuszy Experience Corps, według Lindy Fried, MD, dyrektor Centrum ds. Starzenia się i Zdrowia na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.

Fried studiował 128 wolontariuszy Experience Corps w wieku 60-86, którzy pomagali uczniom w sześciu szkołach publicznych w Baltimore poprawić ich umiejętności czytania. Wolontariusze zostali porównani z grupą podobnych osób, które nie wykonywały wolontariatu w Experience Corps.

Fried stwierdził, że 44% ochotniczek, głównie czarnych kobiet, stwierdziło, że czuje się silniejsze, w porównaniu z 18% grupy porównawczej. Wśród ochotników odnotowano 13% wzrost wśród tych, którzy określili swoją siłę jako bardzo dobrą do doskonałej, w porównaniu z 30% spadkiem w grupie porównawczej.

Użycie laski zmniejszyło się o 50% wśród ochotników, w porównaniu z 20% wśród osób w grupie porównawczej.

Oglądalność telewizji spadła o 4% wśród wolontariuszy, ale wzrosła o 18% wśród osób z grupy porównawczej.

"Wiele starszych osób spędza od czterech do pięciu godzin dziennie przed telewizorem," Fried mówi WebMD. "Niektóre czynności stymulują aktywność mózgu; oglądanie telewizji nie ma i może mieć negatywne skutki. Ludzie z grupy [porównawczej] zwiększali oglądanie telewizji."

Korzyści płynące z wolontariatu rozszerzyły się również na sferę społeczną. Wolontariusze zgłaszali wzrost liczby osób, do których mogliby się zwrócić o pomoc, podczas gdy ci z grupy porównawczej zgłaszali spadek.

A 98% wolontariuszy stwierdziło, że są zadowoleni ze swojego doświadczenia w wolontariacie; 80% z nich wróciło w następnym roku. Dzieci skorzystały również na wyższych wynikach testów i lepszym zachowaniu w szkole.

Nieprzerwany

Idealizm boomu

Do 2030 roku, kiedy ostatni z boomerów osiągnie 65 lat, liczba ludzi w tym kraju powyżej 65 roku życia wyniesie około 70 milionów – dwukrotnie więcej niż dzisiaj. Ponad 30% populacji będzie miało ponad 50 lat.

Nigdy wcześniej w historii ludzkości tak wielu zdrowych ludzi nie osiągnęło tak późnego etapu życia, a niektórzy obawiają się, że koszty Medicare i Ubezpieczeń Społecznych staną się obciążeniem ekonomicznym.

Z kolei David Eisner, dyrektor generalny Corporation for National and Community Service, uważa, że ​​znaczna część tych kosztów zostanie zrekompensowana przez wkład starszego pokolenia.

"Mieszkańcy boomu osiągnęli pełnoletność, gdy Kennedy zapytał, co mogą zrobić dla swojego kraju, i to poczucie idealizmu pozostaje na miejscu do dziś." mówi Eisner, który promuje i rozwija możliwości wolontariatu dla starszych Amerykanów. "Nasze badania pokazują, że wielu boomersów jest zmotywowanych, aby dokonać znaczącej zmiany. Nie możemy sobie pozwolić na utratę pomysłowości, kreatywności i umiejętności tego pokolenia."

Możliwości wolontariatu

Eisner mówi, że ludzie mogą znaleźć możliwości wolontariatu w swojej okolicy, odwiedzając http://www.getinvolved.gov.

"Wymienia tysiące organizacji z setkami tysięcy możliwości," mówi Eisner. "To izba rozrachunkowa izb rozliczeniowych dla wolontariatu."

Ponadto Harvard Mentoring Project, sponsorowany przez Harvard School of Public Health, niedawno uruchomił kampanię http://produktopinie.top/ reklamową, która kieruje ludzi na stronę http://www.mentoring.org, która oferuje możliwości mentoringu.

Zmiany osobowości, które zachodzą w miarę dojrzewania osoby, mogą w rzeczywistości pobudzać impuls do wolontariatu.

Psychoanalityk Erik Erikson, który podzielił życie na różne etapy rozwoju, powiedział, że późny wiek średni przynosi wzrost "generatywność" – chęć przekazywania wiedzy i doświadczenia młodszemu pokoleniu.

Nieprzerwany

Starsi boomersi i duchowość

Ponadto wyżu demograficznego wykazują silną tendencję do bardziej aktywnego, spersonalizowanego "żyła religią," według Wade Clark Roof z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.

%d blogueurs aiment cette page :